Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?


Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?
Daha önceki finansal çalışmaların verileri ortak bir kurumda toplanarak değerlendirilir. Bu değerlendirme sonunda kredi puanı belirlenir. Eldeki verilere göre risk oranı belirlenir. Bazı bankaların kimlik numarasının mesaj gönderilmesiyle anında olumlu ya da olumsuz geri dönmesi kredi puanıyla bağlantılıdır. Finans kurumları değerlendirme yaparken önemli kriterlerden ilki kredi puanıdır.

Belli bir ücret karşılığı KKB den kredi puanı öğrenilebilmektedir. Düşükse belli yöntemler düzenli bir şekilde kullanılarak kredi puanı yükseltilebilir.

Kredi Puanını Yükseltmenin Yolları

Bankaları kullanmayı bırakılmaması ve ödemelerin mutlaka düzenli yapılması gerekmektedir. Kredili mevduat hesabı, ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi bankanın kendi ürünlerini kullanmaya devam edin. Kredi kartı kullanımında borcun tamamı ödenemiyorsa bile asgari ödeme tutarı son ödeme tarihinden önce yatırılmalıdır. Bilinenin aksine asgari tutarı ödemek puan düşürmez, arttırır. Mümkün olursa son ödeme tarihine kalmadan birkaç gün önce ödenmesi asgari tutar bile olsa puanı arttırmaya yardımcı olacaktır. Kredi kartı kullanılması düzenli ödeme yapıldığı takdirde olumlu bir ödeme geçmişi oluşturacaktır. Geciktirilmemesi gereken bir diğer işlemde faturalardır. Son düzenlemelerle fatura ödemeleri de kayıt altına alınmakta. Fatura ödemeleri için bankaya otomatik ödeme talimatı vermek bir artı sağlayacaktır.

Borçlar Kapatılmalıdır

Vadesinde ödenemeyen borçlar eksi puan getirir. Var olan bütçe yetersiz kalıyorsa borçlar yapılandırılmalıdır. Bu şekilde vade uzar fakat taksit düşürülür. Ödeme daha kolaylaşır.  Tek bir kredi kullanılarak vadeye yayılır, bu sayede tüm borçlar kapatılarak bir tek kredi uzun vadede daha düşük bir miktarla ödeme kolaylaştırılabilir.
Tüm borçlar ödendikten sonra düşük tutarlı kısa vadeli bir kredi kullanılması ve düzenli ödenmesi ile olumlu bir geçmiş yaratılabilir.

Bankada kullanılan fatura ödemesi yapılan, küçük de olsa EFT, havale gönderilen bir mevduat hesabı açılmalıdır. Bu küçük hesapla kredi puanında olumlu bir artış olacaktır.

Tüm koşullar uygulandığında bile kredi puanının artması 6 ila 8 ay gibi bir zaman alacağı unutulmamalıdır. Risk oranına göre daha kısa ya da daha uzun olabilir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Ağladım Ağladım
0
Ağladım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Lanet Olsun Lanet Olsun
0
Lanet Olsun
Dislike Dislike
0
Dislike
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
haha haha
0
haha
Aşk Aşk
0
Aşk
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
O Neydi O Neydi
0
O Neydi

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF