Modanın Altın Kuralı


             Moda her yıl telaffuzundan fire vermeden kullandığımız kelimedir. Kimi zaman kısa abiyeler, kim zaman uzun abiyeler, kimi zaman kalem etekler, kimi zaman dar kısa paça pantolonlar, kimi zaman aksine bol kesim pantolonlar, kimi zaman kemik çerçeve büyük güneş gözlükleri, kimi zaman metal çerçeve güneş gözlükleri moda tabiriyle karşımıza çıkmış bu tabir çerçevesinde de her alana, her zamana uygun giyim stillerimizi değiştirmiştir.

İşin duayeni modacıları dinlediğinizde onların da kendi aralarında itilafta kaldıkları zamanlar olduğunu görebiliyorsunuz. Sebebi mi sebebi modanın aslında zevk işi olduğudur.  Öte yandan bu kadar hızla değişen bir sistemi yakalamak oldukça güçtür. Yıldan yıldan trendleri takip edip “alayım” diyenler oluyorken sadece “a evet bunda da değişikliğe gidilmiş” deyip yetinenler de oluyor. Modanın genel olarak yeni yıla getirdiği trendleri uygulamak aslında biraz bütçe de istiyor. En nihayetinde “modadan geri kalmayayım” düşüncesiyle giyiminizdeki parçaları sık sık değiştiriyorsunuz.

Peki, Nedir Modanın Altın Kuralı?

Saymaya kalktığımızda maddelercedir belki. Değişimdir, gelişmektir, aktif olmaktır, sosyal hayatı etkileyecek kadar göz önünde olmaktır ifadeleri bütünüyle doğru olabilir. Ama bence Modanın Altın Kuralı “Kendine Yakışanı Seçip Onu Giymeyi Tercih Etmektir.” İlla ki moda diye gardırobunuz elbise, abiye, ayakkabı doluyken “bu yıl herkeste bu var benim de olmalı” kendisine yakışsın yakışmasın çıkan her ürünü almaya kalkmak kusura bakmayın ama israfın dik alasıdır. Ha kullanacaksa amenna.

O zaman modayı takip olur mesele israftan çıkar. Fakat diğer türlü israfa girer ve dinimiz İslamiyet de kesin ve kati surette bu davranışı “Müslümanım” diyen herkese net bir dille yasaklamıştır. Kuranı Kerim Araf Suresi 51. ayeti bunu açıkça ifade etmektedir. “Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysileriniz giyin, yiyin ve için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” diye açık ve net bir şekilde bizleri israftan men etmiştir. Tabii ayeti iyi okuyanlar için Allah nazarında giyime verilen öneme de değinilmiş olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Önce fikir tavsiye ediliyor sonra da aşırıya gitmeme hususunda kullar uyarılıyor.

Konunun bir de yakışmayanı giymekle kötü bir görsel giyim sahibi olma boyutu vardır ki bundan dolayı kişinin toplulukta alacağı eleştiriler tamamen şahsın onurunu kırıcı cinsten olacaktır. İnsanın kendine yakışan parçayı bulabilmesi öncelikle vücut tipini tanımasından geçer. Sonra ten rengi. Biraz bu iş deneme-yanılmayla da öğrenilir. Kişi kendisini karşısındakinin gözüyle göremez belki ufak uyarılar belki de aynanın karşına geçip bir kendisine eleştirel gözle bakması bunun çözümü olacaktır. Sadece konu biraz zaman ve tecrübe gerekiyor.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Ağladım Ağladım
0
Ağladım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Lanet Olsun Lanet Olsun
0
Lanet Olsun
Dislike Dislike
1
Dislike
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
haha haha
2
haha
Aşk Aşk
1
Aşk
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
O Neydi O Neydi
0
O Neydi

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modanın Altın Kuralı

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF